مستقیم وب
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
     
آرشیو وبلاگ

اموزش و پرورش پر پرش!

متولیان نظام اموزش و پرورش کشور ما، عشق تغییر دارند.نمیدانم چرا اگر مدام تغییر بوجود نیاورند حس میکنند بیکارند و این وقتشان است که دارد تلف میشود!نمیدانم چرا فکر نمیکنند چیزی که امروز تصویب شده، لابد کار کارشناسی و وقت صرف تحقیقات پیرامون ان شده که تصویب شده !شاید هم نشده و نمیشود که این قدر دست به تغییراتشان خوب است.فقط باید بچه مدرسه ای داشته باشید تا بدانید چه شیر تو شیری است. تا امسال برای پسرم که کلاس ششم را شروع کرده است،هی سوالات درسها چاپ میکردند و به صورت پلی کپی میدادند یا از مادر ها میخواستند که سوال در بیاورند.حتی معلمها میخواستند که دستخط مادر را در دفتر ببینند هرچه ما گفتیم این جوری  مثل این است که به قول معروف غذا را بجوی و در دهانشان بگذاری، گوش کسی بدهکار نبود.حالا امسال برای دخترم که دوم دبستان را اغاز میکند، میگویند هیچ پلی کپی ای داده نمیشود تا بچه بیاموزد که کتاب را خوب مطالعه کند.دیرشان نشود یک وقت! نظام اموزشی را میگویم. این پایه های اموزشی  که معلوم نشد مشکل راهنمایی و دبیرستان چه بود که شد ششم و هفتم و هشتم و نهم و مدارس قاطی  پاطی شدند.یا مثلا چند سال پیش هوس کردند همه  سومی ها را وسط زمستان 15 جلسه شنا بفرستند به جای زنگ  ورزشی که هیچ وقت نداشتند.هر مدرسه برای خودش لقبی رایدک میکشد.دولتی ، غیر انتفاعی، هیئت امنایی، نمونه ی دولتی، شاهد  و ایثارگر و تازگی ها هم غیر انتفاعی اسلامی که مشتمل بر دانش اموزانی است که مطلقا ماهواره ندیده اند و نمیدانند که چیست!!

 پسرم تا حالا هیچ شعری را حفظ نکرده است.چون حفظ شعر را دل بخواهی گذاشته اند.ان هم برای بچه های این دوره زمانه که با سی دی و کامپیوتر و کارتون بزرگ شده اند و ارام و قرار و تمرکز شان خیلی با بچگی های خود ما متفاوت است.یاد پدر بزرگ خدا بیامرزم می افتم که در هشتاد سالگی الزایمر داشت، امامثل بلبل اشعار دوران مکتب رفتنش را از حفظ میخواند.یا خودم که هرچه شعر از حفظم، مربوط به دوران کودکی ام است. نمیدانم کودکان امروز که بزرگ شدند اصلا بلد خواهند بود که از حفظ  شعر بخوانند.و نمیدانم این اشفته بازار نظام اموزشی تا کی ادامه خواهد داشت؟

 

پ ن: مهمترین مسئله را یادم رفت بگویم.توصیفی شدن کارنامه ها را میگویم. این که دیگر نمره نباید باشد. اما برخی معلمها میگفتند برای اطلاع رسانی شما والدین، گوشه ی ورق امتحان یه کوچولو، نمره را مینویسیم. و البته در برابر این حرف که ایا این کار شما نظام توصیفی را زیر سوال نمیبرد؟ هیچ وقت  پاسخی نداشتند!


نویسندگان وبلاگ:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :