مستقیم وب
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
     
آرشیو وبلاگ

pi

نام و موضوع فیلم خیلی وقت بود که توجهم را جلب کرده بود. به هر حال ریاضیات، روزگاری هرچند نه چندان طولانی، دنیای مرا تشکیل میداده است و از عشق و علاقه های پر و پا قرص من بوده است . اگر بخواهم منصف باشم، باید بگویم هنوز هم دوستش دارم و فقط از ان دور شده ام. هرچند شاگردان کوچکی دارم که ریاضی را با من میاموزند. با من می فهمند و لذت میبرند.

پی، فیلمی است سیاه و سفید درباره ی مکس، یک ریاضیدان منزوی که همه زندگی را در قالب اعداد و ارقام میبیند. او از سر درد های عجیبی رنج میبرد.افکارش را مدام بازنویسی میکند:1- ریاضی زبان طبیعت است. 2- همه چیزهای اطراف را میتوان با اعداد و ارقام تفسیر کرد. 3- اگر نمودار هندسی هر سیستمی را رسم کنیم، الگوهای خاصی پدید میاید و بنا براین الگوها در همه جای طبیعت وجود دارند... او تلاش میکند تا برای بازار بورس و سهام ودنیایی از اعداد و ارقام که اقتصاد جهانی را تشکیل میدهند نیز الگو و نموداری پیدا کنند.

نمیدانم چه لزومی بوده که یک ریاضیدان اینقدر زندگی سیاه و مجنون واری داشته باشد؟! شاید مشکل اصلی مکس جدای از بیماری اش، درک و برداشتش از عالم هستی و فلسفه ی زندگی باشد! چیزی که برخی ادمها را در برهه ای  از زندگی به خود مشغول میکند و اتفاقا به نظرم دانشمندان بهتر از هرکسی ان را هضم و جزم می کنند. به قول  ماکس پلانک : بر سر در معبد علم نوشته اند، هر کس به درون گام می نهد باید ایمان داشته باشد.

فیلم  از یک جایی به بعد که به علت یهودی بودن مکس، پای خاخام ها و رمز و راز کدهادر تورات را، به فیلم باز میکند، غیر قابل تحمل میشود و مشخصه های یک فیلم کاملا سفارشی را بروز میدهد! نام فیلم به عدد پی که در محاسبه محیط و مساحت دایره کار برد دارد اشاره میکند.

کارگردان: دارن ارنوفسکی - محصول 1998 امریکا - ژانر: سایکولوژیکال تریلر( سورئال)

نویسنده : نگین نادری : ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۸/٢٥
Comments نظرات () لینک دائم

نویسندگان وبلاگ:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :