ulzhan / اولژان

وقتی امیدت به زندگی را از دست بدهی. وقتی امیدهایت در زندگی را از دست بدهی ان وقت شاید فقط یک چیز بخواهی. ان  اخریی اخری را! شارل هم از همین ادمهاست. یک فرانسوی که مثل تمام ادمهای به ته خط رسیده فقط یک چیز را میخواهد.چیزی که به خاطرش تا قزاقستان امده و به خاطرش با پای پیاده استپها و بیابانها را طی میکندتا به سبک "شَمن ها" (یک جور مرد مذهبی) به ان دست پیدا کند. نه رنگ و لعاب " استانا" ، (( شهر بتمن در چمنزار)) که در پنج سال با صرف میلیاردها دلار بر روی سر چادرنشینان بخت برگشته ساخته شده ، او را منصرف میکند . نه اشنایی اش با "شاکانی"  کلمه فروش ( یک جور ورد نویسی) با ان جملات قصار و داستانهای  فلسفی اش. اما اولژان چیز دیگریست! دختر ساده قزاق که دنبال شارل راه می افتد. شاید او بتواند...شاید... هیچ کس نمیداند!

خیلی وقتها از خودم پرسیده بودم چرا از کشوری مثل قزاقستان و چند تا کشور دور و برش ، ان چنان اسم و خبری نمیشنویم شاید ازکمی اطلاعات من بود . نام قزاقهای واقعی را فقط در تاراس بولبا شنیده بودم و میشل استروگوف. انگار ادمهای این کشورها هیچ کاری نمیکنند! تا به این فیلم رسیدم با نگارشی از ژان کلود کریر. فیلمی دوست داشتنی که علاوه بر حرفهایی که میزند قزاقستان امروز و انچه که بر ان گذشته است را هم نشانمان میدهد.

کارگردان: ولکر شلندورف - محصول 2007 فرانسه، المان، قزاقستان -  

 

 

/ 3 نظر / 17 بازدید
نیلوفر

جدا بعضی کشورها هستن که هیچوقت ازشون خبری نیست. نه جنگ دارن نه دخالت توو کار کشورای دیگه میکنن. نه اختراعی میکنن نه کار خارق العاده ای که قابل عرض باشه. حالا واقعا یا در سکوت خبری و در صلح و صفا فقط به فکر مردم خودشون هستن و دارن زندگیشونو میکنن یا خبرگزاری های ما نسبت به اونا کم لطف هستن. البته قزاقستان جدیدا در زمینه ورزش خیلی پیشرفت داشته و در آسیا از ایران هم بالاتر رفته و در بعضی رشته ها مثل بوکس خیلی خوب عمل میکنه. این فیلم به نظرم عرفانی و فلسفیه نه؟

امین

موافقم که در شرق نزدیک، هم اروپای شرقی و هم آسیای میانه، تفاسیری از زندگی هست که معانی جدیدی برای زندگی کردن و فهمیدن دارند. ولی خب دیدن و لمس کردنشان تلاش مضاعفی می خواهد. تا کسی پیدا شود و سرمایه گذاری کند برای نشان دادن... خوب بود. باید ببینم

majid soghrati

با سلام و خسته نباشید که وقت می گذارید در روزهایی که همه مثلا کم و قت و بی حوصله اند تا مطلبی را به اشتراک بگذارید.. امیدوارم بتوانم پیدایش کنم.فیلم های مستقل و بدون ستاره های انچنانی بسیار سخت پیدا می شوند.ولی فوق العاده اند. بعضی وقتها فیلم های کم هزینه و مستقلی دیده ام که دیوانه وار شگفت زده ام کرده اند بخصوص از اروپای شرق و گاهی از کشورهای گمنام و واقعا تعجب کرده ام که اینها چرا دیده نمی شوند...چند فیلم بینظیر از سینمای سوئد--رومانی..لهستان ...یا سنمای خودمان که حسرت دوباره دیدن فیلمی مثل خواب سفید به دلم مانده است..سرشار از زندگی و سادگی و زیبایی...مثل فارست گامپ امریکاییها ..ای کاش جبلی و جبلی هایی بودند که برای غیر از عاشقان گلزار عزیز فیلم می ساختند و ما هم سالی چند بار لذت می بردیم....ممنون از معرفی فیلم ها...موفق و سلامت باشید